Portal poświęcony młodym zespołom muzycznym » forum muzyczne, gitara, gitara basowa, perkusja, klawisze
Login:
Pass:
Ochrona krtani i gardła, jak śpiewać, żeby się nie zabić. :D
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   {L_POST_REPLY_TOPIC}    Forum » Wokal
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fury
~user

Wpisów: 9
Miasto: Pieñsk
WpisWysłany: Wto Lis 20, 2007 9:44    Temat wpisu: Ochrona krtani i gardła, jak śpiewać, żeby się nie zabić. :D  Zacytuj zaznaczone      

Postanowiłem napisać ten temat. Chciałbym, żebyście się wymienili doświadczeniami na ten temat. Ja dodam coś od siebie. Jeżeli śpiewamy growlem, screamem czy coś w tym stylu, to najważniejszy jest już dawno wspomniany (chyba tutaj ) glut, można go otrzymać jedząc czekolade (osobiście nie spodobał mi się ten sposób), pijąc soki o gęstej konsystencji, miód itp.. Dalej, nie można śpiewać tylko growlem, najlepiej na zmiane, growl i "normalnie". Bo tak szybko można sobie uszkodzić gardło i sobie nie pośpiewać dalej, lub poprostu odpocząć. Po jakimś czasie krtañ powinna się wzmacniać. Co o tym sądzicie? Jak Wy dbacie o krtañ?
Ogląda profil użytkownika   
Juhas
@Naczelny

Wpisów: 1025
Miasto: Łódź
Kapela: Neurotic
WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 12:12    Temat wpisu: Re: Ochrona krtani i gardła, jak śpiewać, żeby się nie zabić  Zacytuj zaznaczone      

Jak narazie w ogóle nie dbam Sad
Wprawdzie nie growluje, czasem dam jakiś krzyk, czasem zaśpiewam spokojnie. Jedyne, co wiem, to to, że jeśli ktoś pije piwo przed śpiewaniem, to dobrze jest wsypać do niego trochę soli, gdyż piwo wpływa ¼le na gardło, czy krtañ, nie pamiętam. W każdym razie sól niweluje ten zły wpływ.

~user

Wpisów: 17
Miasto: Oświęcim
Kapela: inatao
WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 12:02    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

ludzie opamietajcie sie ... nie piszcie takich bredni
Ogląda profil użytkownika   Odwiedź stronę autora
quba
@Naczelny

Wpisów: 482
Miasto: Wrocław
Kapela: newbandz
WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 1:30    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

To moze zamiast komentowac wypowiedzi innych sam napisz, jakie masz rozwiazanie tego problemu?
¦wieRszcz
~user

WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 4:19    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

quba napisało:
To moze zamiast komentowac wypowiedzi innych sam napisz, jakie masz rozwiazanie tego problemu?

Pisałem już o tym w innym temacie ( jak i kilka innych osób ), wystarczy użyć opcji SZUKAJ
quba
@Naczelny

Wpisów: 482
Miasto: Wrocław
Kapela: newbandz
WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 4:25    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

Wystarczylo podac link do owego tematu, a nie glupio komentowac. Nie jestem w stanie znac calego forum na pamiec. Tym bardziej, jesli wokalem sie nie interesuje.
Juhas
@Naczelny

WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 5:30    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

¦wieRszcz napisało:
ludzie opamietajcie sie ... nie piszcie takich bredni

Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc "brednie"

~user

WpisWysłany: Czw Lis 22, 2007 6:05    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

Cytat:
Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc "brednie"

1.
Cytat:
jeśli ktoś pije piwo przed śpiewaniem, to dobrze jest wsypać do niego trochę soli, gdyż piwo wpływa ¼le na gardło

2.
Cytat:
najważniejszy jest już dawno wspomniany (chyba tutaj ) glut, można go otrzymać jedząc czekolade (osobiście nie spodobał mi się ten sposób), pijąc soki o gęstej konsystencji, miód

3.
Cytat:
nie można śpiewać tylko growlem,

więc żeby nie było :

od1. Jeśli piwo ¼le wpływa na gardło to po co je pić przed koncertem? Jeśli komuś zależy na dobrym głosie na koncercie to zamiast pić piwa niech pije wode, jeśli ma to gdzieś i chce sie napić piwa to niech pozniej nie narzeka że coś mu nie wychodzi. Tu nie trzeba być wielkim znawcom.

od2. Jeśli ktoś ma gluta to radze go odkaszleć i wypluć, aby móc normalnie śpiewać/growlować, już któryś raz pisze tutaj że nie śpiewa się gardłem czy krtanią a przeponą.

od3. To zdanie to już wogole mnie położyło, to jak śpiewają Nergal z behemota czy Piter z Vadera ? Tyle lat i głosu nie stracili ...

Nie jestem wokalistą ale to są takie podstawy które mimo woli słyszy się od ludzi z którymi się gra.
Anastarianna
~user

Wpisów: 8
WpisWysłany: Pią Lis 23, 2007 1:50    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

jeszcze tak troszke ode mnie:
ad.1. przed koncertem najlepiej pić LETNI¡ wode mineralną. Piwo też można pić ale jego temperatura (kto lubi cieple piwo? ) i bąbelki ¼le działają i osłabiają kondycję gardła.
waldek89
~user

Wpisów: 40
Miasto: Warszawsa
WpisWysłany: Nie Lut 10, 2008 3:44    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

od czekolady można zniszczyć struny głosowe, po czekoladzie powinno się płukać gardło
@Naczelny

WpisWysłany: Nie Lut 10, 2008 8:32    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

waldek89 napisało:
od czekolady można zniszczyć struny głosowe, po czekoladzie powinno się płukać gardło

Słyszałem też, że banany ¼le wpływają. Tzn., że jak się zje banana, to on jakoś oblepia gardło, czy coś i zaraz po zjedzeniu nie będzie się dobrze śpiewało.

~user

Wpisów: 68
Miasto: Kraków
Kapela: BIOT
WpisWysłany: Sob Mar 22, 2008 2:08    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

¦miechawa mnie trzyma aż do teraz Very Happy

Czy wy przed koncertami, albo przed próbami jecie banany (adhahahahahah).
Albo macie ochotę na kostkę czekolady?

Co do piwa - zależy co się gra i śpiewa - ja lubię się nawalić, jakoś specjalnej różnicy nie słuchać i ja też jej nie czuję - problem jest inny - po 2 zwrotce czasem sobie tekst zapomnę Very Happy Dlatego staram się nie pić

Co do technik - głowa w góry, scisnąć lekko palcami krtañ i odchrząknąć jak najmocniej możecie + wypluć to. ¦rednio co 2 piosenki na koncertach, na próbach zdarza mi się nawet kilka razy w czasie jednego kawałka, z tym że wtedy nie chwytam się za gardło, bo gram jednocześnie na gitarce Very Happy

Ave

@Naczelny

WpisWysłany: Sob Mar 22, 2008 4:04    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

A boli Cię gardło podczas/po śpiewaniu?
Ile płynów wypijasz podczas powiedzmy 2 godzin śpiewania?

~user

Wpisów: 68
Miasto: Kraków
Kapela: BIOT
WpisWysłany: Sob Mar 22, 2008 6:19    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

W czasie śpiewanie, tyle żeby przepłukać gardło - najczęściej 0,5 wody jakiejś - polecam domówke przegotowaną. Z zaznaczeniem że to zależy czy występuje gdzieś, czy to próba, bona próbie można robić różne rzeczy w czasie grania nawet Smile Więc co do prób to nasz perkusista zawsze ma coś do picia jakiś sok, to 2 łyki mi nawet starczą na 2h śpiewania.
Nie ma tutaj jakiś konkretów, chociaż jeżeli tą "flegmę", że tak to nazwę masz w konsystencji dość smarkowatej, to lepiej przepłukać nim się "charknie" Smile

Podczas śpiewania nie odczuwam w ogóle na gardle nic, żeby coś bolało, czasem po próbie mam problem z piciem czegoś zimnego, bo kłuje wtedy w gardło, ale tak to nic po za tym Smile

Jak ktoś chce mieć chrypkę, to radze dużo siarkofrutów pić - po jakimś czasie słychać zmianę głosu i tą chrypkę, ale pojawia się problem, że przy wyższych partiach ujawnia się vibrato Smile Wóz, albo przewóz Smile

Ave

@Naczelny

WpisWysłany: Sob Mar 22, 2008 10:04    Temat wpisu:  Zacytuj zaznaczone      

Heretyk napisało:
W czasie śpiewanie, tyle żeby przepłukać gardło - najczęściej 0,5 wody jakiejś - polecam domówke przegotowaną.

No to bardzo dużo. Znaczy, że Ci schnie gardło, czyli się zamykasz i wydobywasz d¼więk na siłę. To ¼le. Ja też tak kiedyś miałem, ale odkąd się uczę to jest dużo lepiej. Czasem mi wystarczą 2, 3 łyki wody na 2, 3 godziny darcia.

Poza tym słyszałem, że dobrze na gardło robi woda z cytryną. Nie testowałem jeszcze tego, ale sens niby to ma.

>Podczas śpiewania nie odczuwam w ogóle na gardle nic, żeby coś bolało, >czasem po próbie mam problem z piciem czegoś zimnego, bo kłuje wtedy >w gardło, ale tak to nic po za tym Smile

To kolejny dowód na to, że robisz to ¼le Smile
Dodatkowo, jeśli Ci się odrywa flegma to znaczy, że dzieje się coś niedobrego.

>Jak ktoś chce mieć chrypkę, to radze dużo siarkofrutów pić - po jakimś >czasie słychać zmianę głosu i tą chrypkę, ale pojawia się problem, że przy >wyższych partiach ujawnia się vibrato Smile Wóz, albo przewóz Smile

Oj gówno, wódka, wino, papierosy - wszystko to Ci zmienia głos. Nie znaczy jednak, że bez tego można się obejść Jednak używanie takiego sposoby na zdobycie chrypki jest głupie. Chrypę można uzyskać na kilka sposobów. Albo ktoś się z tym po prostu rodzi, albo ktoś śpiewa ¼le, albo ktoś umie na tyle dobrze śpiewać, że wie jak osiągnąć "dobrą" chrypę.

Napisz nowy temat   {L_POST_REPLY_TOPIC}    Forum » Wokal Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: